Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

ZASADY PRZYJĘĆ NA ODDZIAŁ:

1. Ze skierowaniem od lekarza specjalisty na zabieg należy zgłosić się o godz.: 9.00 do pokoju nr 015 w budynku głównym B.
  2. Ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub skierowaniem pilnym należy zgłosić się do pok. 012 w budynku „B”

Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej świadczy usługi w następującym zakresie:

• chirurgii przewodu pokarmowego w tym nowotwory:
    • przełyku,
    • żołądka,
    • dróg żółciowych,
    • trzustki,
    • jelita grubego (laparoskopia),
  • operacji przepuklin,
  • specjalizuje się w Chirurgii Raka Żołądka – prowadzi  obecnie badanie na temat poprawy wyników leczenia tego nowotworu wspólnie z Kliniką Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu w Lublinie
  • zabiegów na wątrobie w tym resekcja i termoablacja mikrofalowa nowej generacji (także w technice laparoskopowej),
  • leczenia chirurgicznego raka piersi,
  • chirurgii tarczycy z wykorzystaniem neuromonitoringu,
  • czerniaka skóry.

Dodatkowo oddział współpracuje z Radiologiem interwencyjnym w zakresie embolizacji i chemoembolizacji nieoperacyjnych guzów wątroby.

Dzięki współpracy z Klinicznymi Oddziałami Onkologii i Radioterapii pacjenci onkologiczni leczeni są w sposób kompleksowy.

Oddział ściśle współpracuje (hospitalizacje) z Centralną Endoskopią w zakresie endoskopii diagnostycznej i operacyjnej.

W leczeniu raka piersi na szeroką skalę wprowadzono metody oszczędzające w tym chirurgię onkoplastyczną oraz amputację z jednoczasową rekonstrukcją implantem bądź ekspanderem. Dzięki temu pacjentki poddane zabiegom chirurgicznym wychodzą do domu bez szpecących blizn i defektów kosmetycznych. Oddział jako jeden z nielicznych w kraju wykonuje zabiegi oszczędzające pierś z zastosowaniem znaczników magnetycznych – wykorzystywane są one zarówno do wyznakowania węzłów wartowniczych jak i do lokalizacji zmian niepalpacyjnych tj. guzów piersi <1 cm.

W przypadku czerniaka skóry wykonywana jest biopsja węzłów wartowniczych.

W ramach Oddziału i leczenia chorób piersi wykonuje się biopsje piersi w tym biopsję mammotomiczną.

W skład Oddziału Chirurgii Onkologicznej wchodzi:

• Poradnia Chirurgii Onkologicznej
  • Poradnia Chirurgii Ogólnej

Na Oddziale pracuje:

• 10 lekarzy specjalistów chirurgii ogólnej, w tym 8 lekarzy posiada również specjalizację chirurgii onkologicznej, 1 specjalista radiologii
  • 3 lekarzy posiada stopień doktora nauk medycznych
  • 19 wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek

Na Oddziale szkoli się również 5 lekarzy rezydentów chirurgii ogólnej oraz 1 lekarz rezydent chirurgii onkologicznej.

• Kierownik Oddziału: dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ – 68 329 63 65
  • Dyżurka Pielęgniarska/Pielęgniarka Oddziałowa: Beata Rudak – 68 329 63 62